PPTA vyhlašuje 8. ročník Mezinárodního dne vzácných onemocnění
Asociace pro léčbu s pomocí plazmatických bílkovin (PPTA) sdružující více než 300 organizací v 56 zemích světa, oslaví 28. února 2015 již osmý ročník Mezinárodního dne vzácných onemocnění.
Mezinárodní den vzácných onemocnění uznaný Národní organizací pro vzácná onemocnění (NORD) a Evropskou organizací pro vzácná onemocnění (EURORDIS), usiluje o zvýšení informovanosti široké veřejnosti a politických představitelů v problematice vzácných chorob, které ovlivňují životy lidí po celém světě.
V USA trpí vzácnými onemocněními méně než 200 000 lidí. V Evropě připadá na 2 000 zdravých osob 1 pacient s vzácnou chorobou. Vědci odhadují, že existuje zhruba 6 000 až 8 000 vzácných chorob, přičemž 80 % z nich je genetického původu, chronických a často také životu nebezpečných. Mezi tato onemocnění patří i poruchy krvácivosti a srážlivosti krve, jako je hemofilie, dále imunitní nedostatečnost a autoimunitní onemocnění, jako je primární imunodeficience, nedostatek alfa-1 antitrypsinu způsobujícího poškození plic a jater, a další vzácné choroby, u nichž je terapie za pomoci plazmatických bílkovin jediným možným způsobem léčby.
Vzácná onemocnění včetně těch, pro které je nezbytná léčba pomocí plazmatických bílkovin, vyžadují neustálé aktivity podporující zvýšení informovanosti pacientů o bezpečné a účinné léčbě. PPTA a její členové neúnavně pracují na zajištění včasného a odpovídajícího přístupu pacientů k nejlepší možné léčbě. V USA a Evropě se PPTA podílí na tvorbě legislativních norem a certifikačních programech, zabývá se širokým spektrem regulačních otázek a prosazuje a chrání zájmy pacientů a jejich přístupu k léčbě.
V současnosti léčba pomocí plazmatických bílkovin umožňuje pacientům s vzácnými nemocemi vést aktivní a produktivní život. Přitom ještě zhruba před 20 lety čelili pacienti závažným omezením a riziku předčasné úmrtnosti. Přestože je pokrok v otázkách léčby pozoruhodný, stále je před námi mnoho práce. Den vzácných onemocnění 2015 zdůrazňuje, že je třeba věnovat velkou pozornost potřebám pacientů trpících těmito nemocemi napříč celým světem.
Aktuality
Mezinárodní týden darování krevní plazmy
V týdnu od 7. do 11. října si připomínáme mezinárodní týden darování krevní plazmy. Krevní plazma...
Stanovisko Sdružení pro plazmaferézu ke vzniku Národního registru dárců krve
Vznik registru dárců krve a krevních složek, respektive tzv. „cross donation“ registru iniciovalo...
EU přijala novou regulaci látek lidského původu
Součástí nového nařízení je také úprava podmínek pro odběr a zpracování krevní plazmy na výrobu...
Senát hostil konferenci o látkách lidského původu
Česká republika je v oblasti sběru plazmy již řadu let jedním z příkladů dobré praxe v Evropě.