Součástí nového nařízení je také úprava podmínek pro odběr a zpracování krevní plazmy na výrobu život zachraňujících léků.
Klíčovým cílem nové legislativy je dosažení soběstačnosti zemí EU v odběru krevní plazmy, tak aby více než 300 tisíc pacientů mělo zajištěnu dostupnou péči. Proto je tak důležité, aby vedle sebe existovala veřejná i soukromá zařízení pro odběr krevní plazmy a v rámci jednotného evropského prostoru fungovala jednotná pravidla.
Kompromisní text institucí (Evropské komise, Evropského parlamentu a Evropské rady) uznává, že všechny formy kompenzace, včetně příspěvku s pevnou sazbou a podmínkami stanovenými členskými státy, jsou slučitelné se zásadou dobrovolného bezplatného dárcovství. Tento model byl úspěšně zaveden pro dárcovství plazmy v Rakousku, České republice, Německu a Maďarsku. V těchto zemích je odběr plazmy čtyřikrát vyšší než průměr EU a je založen na bezpečných, účinných a nejmodernějších plazmaferézních programech, které přispívají k odběru většího množství plazmy pro evropské pacienty.